A párbajtőröző Szász Emese, valamint az úszó Hosszú Katinka révén a magyarok két aranyérmet szereztek a riói olimpia első, szombati versenynapján. A magyarok ezt megelőzően egyetlen játékokat sem kezdtek ilyen jól.
Szász Emese egész szombaton remekül vívott, a döntőben a világbajnoki címvédő olasz Rossella Fiamingót 7-11-ről fordítva 15-13-ra győzte le.
“Épp a sírás kerülget, mert végre sikerült az, amiért évek óta dolgoztam” – mondta Szász az eredményhirdetés után, majd elárulta, hogy azért tűnhetett mosolygósnak a fináléban még nagy hátrányban is, mert amiért eljött Rióba, azt már a döntőbe kerüléssel megszerezte. “Valóban, sokszor voltam görcsös korábban, most viszont felszabadultan vívtam”.
Aranyérem világcsúccsal
Hosszú 4:26.36 perces, hatalmas világcsúccsal nyert aranyérmet 400 méter vegyesen. Az “Iron Ladynek” ez volt az első olimpiai érme, míg a magyaroknak a 170. olimpiai győzelme.
“Szerintem még nem fogtam fel, hihetetlen” – nyilatkozta Hosszú az M4 Sportnak. “Olyan érzésem volt, mintha edzésen lennék, hiszen mióta kijöttünk Rióba, minden nap a négyes pályán úsztam. Kiráz a hideg, még nem hiszem el.”
Hozzátette, férje és edzője, Shane Tusup a győzelem után azt mondta neki, pontosan úgy diadalmaskodott, ahogy megálmodta.
“Ennél tökéletesebb nem is lehetne, ez életem egyik legszebb napja” – hangsúlyozta Hosszú Katinka arra utalva, hogy egyszerre lett olimpiai bajnok és adta át a múltnak a korábbi világrekordot.
Csernoviczki sérülten lett hetedik
Közel állt az éremszerzés lehetőségéhez a cselgáncsozó Csernoviczki Éva, aki a 48 kilogrammos súlycsoportban megsérült a negyeddöntőben, így végül a hetedik lett. Hidvégi Vid lólengésben kilencedik volt, így elsőszámú tartalék a nyolcas döntőre.
Továbbjutottak az asztaliteniszezők
Mindhárom magyar asztaliteniszező, Póta Georgina, Lovas Petra és Pattanytús Ádám is győzelemmel kezdtek, előbbi a már a második fordulóban mutatkozott be.
További magyar eredmények
Hosszú mellett más magyar úszó nem tudott döntőbe jutni szombaton, férfi 400 méter vegyesen Gyurta Gergely 11., Verrasztó Dávid 12. lett. A női 400 méter vegyesen Jakabos Zsuzsanna, női 100 méter pillangón Szilágyi Liliána egyaránt 13. helyen zárt. Férfi 100 méter mellen Gyurta Dániel nem vállalta a szétúszást az elődöntőért, így 17. lett. A férfi 400 méter gyorson Bernek Péter a 21., Kis Gergő a 38. időt érte el.
Az evezősöknél a Simon Béla, Juhász Adrián férfi kormányos nélküli kettes bejutott a 12, míg Pétervári-Molnár Bendegúz a 24 közé. Női légpuskában Miskolczi Julianna a 22., férfi légpisztolyban pedig Tátrai Miklós 42. lett.
Döntetlen a szerbek ellen
A férfi vízilabda-válogatott úgy játszott első mérkőzésén 13-13-as döntetlent a nagy rivális szerbekkel, hogy az ellenfél négy másodperccel a vége előtt egyenlített.
Nemzetközi érmek
Az olimpia első aranyérmét a mindössze 19 esztendős amerikai női légpuskás, Virginia Thrasher szerezte.
A nyitó versenynapon az ausztrálok a medencében kétszer győztek – Mack Horton férfi 400 méter gyorson, valamint világcsúccsal a női 4×100 m gyorsváltó -, és mivel volt még egy bronzérmük, ezért ők vezetik az éremtáblázatot a magyarok előtt.
Nem volt sima nap
Szombaton több kínos esemény is beárnyékolta az olimpiát. Az országúti kerékpáros mezőnyverseny befutójánál tűzszerészeknek kellett felrobbantaniuk egy gyanús csomagot, míg az ARD német televíziós csatorna rejtett kamerákkal készített szombati beszámolójából kiderült, hogy Michael Rotich, a riói olimpián szereplő kenyai atlétikai válogatott vezetője pénzért cserébe értesítette országa sportolóit a küszöbön álló doppingvizsgálatokról. Sajtóértesülések szerint Rotichot az ügy miatt már vissza is rendelték Kenyába.
A férfi tornászok selejtezőjében két “horror sérülés” is történt: a német Andreas Toba elülső keresztszalag-szakadást szenvedett talajgyakorlata közben, míg a francia Samir Ait Saidot lábtöréssel szállították kórházba szerencsétlenül végződött ugrása után.
[…] Az első nap összefoglalója: két magyar arany […]
[…] Az első nap összefoglalója: két magyar arany […]